Süt Ürünleri Sivilce Yapar mı?, Süt Ürünleri Akneye Yol Açar mı?

Süt Sivilce Yapar mı - Süt ve Süt ürünleri akne yapar mı? - Süt Sivilce

Süt Ürünleri Sivilce Yapar mı?

Süt Ürünleri Sivilce Yapar mı? öğrenmek için yazımızı detaylı olarak inceleyin. Öncelikle aknenin ne olduğunu, daha sonrasında ise süt ürünleriyle nasıl bir ilişkisi olabileceğinden bahsedeceğiz.

Sivilce yani tıptaki adı ile akne, cilt üzerindeki gözeneklerin kir ve bakteriler ile tıkandıktan sonra oluşan lokal enfeksiyon alanlarıdır. Dermatologlar, şuan aknenin dünya üzerinde 50 milyon kişiyi etkilediğini belirtmişlerdir. Yani çoğu kişinin deneyimlediği ve aynı zamanda savaştığı bir şey, sivilceler.

Diyet ve beslenme alışkanlıklarımızın vücudumuzda birçok şeyi etkileyebileceğini biliyoruz. Sivilce problemi yaşıyorsak bu doğrudan süt ya da peynirden dolayıdır diyemeyiz. Bunun kesin bir bilimsel araştırması yok. Fakat vücudumuz özellikle de belirli bir gıdaya reaksiyon gösteriyorsa ve bunu bariz olarak farkediyorsak azaltmayı deneyerek bunu anlayabiliriz. Süt ve süt ürünleri de şu sıralar herkesin sivilce açısından merak ettiği temel besin maddelerimizden biri. Peki süt ve süt ürünlerini akne yani sivilce oluşumunu nasıl etkileyebilir? süt sivilceye neden olur mu? işte bu konu ile ilgili tüm araştırmaları ve teorileri inceleyelim:

Süt ürünleri akneye neden olur mu?

Bu konudaki teorilerden biri, inekler yavrularını beslemek için sütte özel protein ve hormonlar oluşturur. Bu tıpkı buzağılarda olduğu gibi bizde de hormonları uyarabilir. Sütün içerisindeki bu hormonlar, bizdeki diğer hormonlarla etkileşime girebilir. Kesinliği kanıtlanmasa da sadece süt değil birçok besin bu gibi etkilere yol açabilir. Bazı kişiler ise süt ürünlerini azalttıklarında sivilceler problemlerinde de azalma gözlemlemiş. Sizde süt ürünleri tüketiminden sonra sivilce artışı gözlemliyorsanız yulaf sütü, badem sütü gibi alternatif bitki kaynaklı sütler tüketebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, süt doğrudan sivilceye sebep olur diye kesin bir yanıt yok. Çünkü her sivilcenin nedeni hormonal olmayabilir.

Bazı aknelerin altında başka bir nedenler olabilir. Her vücut kendine özgü reaksiyonlar verebileceği için, süt ve süt ürünlerinin sivilce yapıp yapmadığını, sütü belki diyetinizde azaltarak deneyebilirsiniz. Böylece gözlemleyerek hangi beslenme alışkanlığının ya da cilt bakımı rutininiz sivilceye sebep olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Sadece süt değil bazı diğer diğer besinler de sivilceyi tetikleyebilir. Bunu diyetinizi gözden geçirerek daha iyi farkedebilirsiniz. Vücudunuzun yiyeceklere karşı verdiği tepkiyi takip edebilirsiniz. Diğer sağlıklı yaşam yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Süt Sivilce Yapar mı

Yarım yağlı süt sivilce yapar mı?

Yarım yağlı süt sivilce yapar ya da yapmaz gibi kesin bir çalışma bulunmuyor. Sütün sivilceye sebep olup olmadığını gözlemlemek isterseniz, azaltabilirsiniz. Her sivilce sebebi sütten dolayı tabi ki değildir, ama bazı vücutlarda sivilceyi arttırdığı araştırmalarca farkedilmiş. Bunu deneyimleyen insanlar da var.

Laktozsuz süt sivilce yapar mı?

Laktozsuz süt sivilce yapar mı bununla alakalı kesin bir bilimsel çalışma yok. Fakat laktoz bilinen üzere bazı insanlarda alerjik bir intoleransa neden olabilir. Bu nedenle yine de laktozsuz süt tüketmek daha iyi bir tercih olabilir.

Kaynak:


Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Recent Posts

Categories